Browse: 44
| Product model | 60/1060 MB |
| d | 1060 mm |
| D | 1500 mm |
| B | 195 mm |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Reference speed | 600r/min r/min |
| d1 | 1203.8mm |
| D1 | 1356.2mm |
| Chamfer Dimension(r1,2) | 9.5mm |
| Shaft shoulder diameter(da)min | 1094mm |
| Diameter of bearing seat shoulder(Da) | 1466mm |
| Chamfer radius of shaft or bearing seat(ra) | 8mm |
| Fatigue load limit | 53kN |
| Minimum load factor(kr) | 0.025 |
| Calculation coefficient(f0) | 16.4 |
| Mass bearing | 1050kg |